Inteligentní elektroinstalace

Inteligentní elektroinstalace jsou vhodné pro všechny, kteří přemýšlejí o vyšším komfortu a úsporném provozu svého bydlení. Zvládají centrální i lokální řízení osvětlení, okenních žaluzií či před-okenních rolet, elektrických spotřebičů, vytápění a klimatizace, zavlažování a dalších funkcí, které jsou klasickou elektroinstalací jen velmi obtížně řešitelné nebo je nelze realizovat vůbec. Inteligentní elektroinstalace má vlastní specifickou kabeláž odlišnou od klasické konvenční elektroinstalace. Uvažujete-li tedy o nasazení inteligentní elektroinstalace ve vašem domě nebo bytě, je nutno se rozhodnout již v průběhu projektu, nejpozději v průběhu instalace kabeláže před provedením finálních vnitřních omítek. Inteligentní elektroinstalace se ovládají pomocí tlačítkových snímačů, které se na první pohled nijak neliší od standardních spínačů a ovládačů a mohou být i takto naprogramovány. Kromě tlačítkových snímačů však existuje celá řada dalších prvků, které mohou snímat a předávat do systému mnoho užitečných informací například o tom, zda je venku právě světlo či tma, kdy se daný den v roce rozednívá a stmívá, jestli prší, jak je silný vítr, jaká je teplota vně objektu i v jednotlivých místnostech nebo zda je k dispozici nízký tarif elektrické energie. U většiny systémů lze realizovat světelné scény a centrální ovládání osvětlení, topení i žaluzií. Jednoduše jediným odchodovým tlačítkem vypneme světla, vypneme nepotřebné zásuvky s potencionálně nebezpečnými spotřebiči, utlumíme topení a zastřežíme zabezpečovací systém. Krom zabezpečovacího systému je možná i spolupráce s rekuperací, tepelným čerpadlem apod. Standardem u inteligentních elektroinstalací je vzdálené ovládání přes internet pomocí aplikace v telefonu, tabletu nebo webového prohlížeče.

Systém inteligentní elektroinstalace nemusí řídit vždy celý objekt. Může být použit jen částečně například pro řízení žaluzií nebo topení. I takto použitá inteligentní elektroinstalace poskytne uživateli zvýšený komfort a úspory.

KNX

Systém KNX je standardizovaným, celosvětovým inteligentním systémem pro řízení budov. Vychází z dobře známé EIB (Evropská instalační sběrnice), která je úspěšně etablována na trhu od roku 1992. Představuje jasně definovanou systémovou platformu, v níž produkty KNX od různých výrobců mohou vzájemně spolupracovat. Členy asociace KNX je více než 200 mezinárodně certifikovaných výrobců. Nevýhodou je vyšší cena jednotlivých komponentů. Více zde.

Ego-n

Firemní sběrnicový systém společnosti ABB, na trhu od roku 2007. Určen především do rezidenčního bydlení, obsahuje všechny potřebné prvky pro ovládání instalace v rodinných domech, bytech, penzionech, kancelářích, ordinacích, apod. Systémové prvky v designech ABB: Element, Time, Neo, Levit. Více zde. Ukázka možností zde.

Free@home

Firemní sběrnicový systém společnosti ABB, na trhu od roku 2016. Určen především do rezidenčního bydlení, obsahuje většinu potřebných prvků pro ovládání instalace v bytech, menších rodinných domech, kancelářích, ordinacích, apod. Systémové prvky v designech ABB: Future linear, Alpha exklusive, Solo. Více zde.

Inels

Firemní sběrnicový systém společnosti Elko EP Holýšov. Obsahuje všechny potřebné prvky pro ovládání instalace v rodinných domech, bytech, penzionech, kancelářích, ordinacích, apod. Systémové prvky v designech Elko EP: Logus 90. Více zde.

Loxone

Firemní systém rakouského výrobce Loxone. Ovládání přes kontakty standardních ovládačů nebo přes systémovou sběrnici KNX pomocí KNX prvků (vyšší cena). Regulace teploty se nastavuje pouze na aplikacích, což může přinést úsporu, ale musíme se obejít bez termostatů. Více zde.